Blíží se čas zmenšování listů u listnáčů.
Vím, že je to většině známé, ale u některých rostlin se nám nelíbí ,nebo nevyhovuje velikost listů, protože to tak neladí oku – poměr listu a velikost kytky - rostliny. V tomto případě se pokoušíme o menší listy k dosažení celkové harmonie.
Zmenšení listů provádíme v období květen - června tj., po skončení růstu v první míze. Odstraníme všechny listy a nevyzrálé konce větviček. Ty zpravidla stejně přischnou a musíme je odstranit. Řapíky listů na rostlnách ponecháme, odstřihneme pouze listovou čepel. U některých se netvoří dlouhé řapíky, tak ponecháme malou část listu.
Toto nepřirozené zmenšování velikosti listů používáme pouze v případě, že rostlina je v naprosté pohodě a má velké listy, dobrou regenarační schopnost obrůstat a je pěstována v ideálních podmínkách tzn., na správném místě a za optimálního režimu hnojení-zálivka. Poté co začne rostlina obrůstat novými listy, které již mají menší rozměr zásadně nehnojíme. Taktéž neprovádíme hnojení také asi měsíc před plánovaným odlistěním.
A to je největší kámen úrazu. Většina má o svůj strom před odlistěním strach, tak jej nahnojí, aby rychleji obrostl, ale jelikož rostlina dostane hnojivo s vysokým obsahem dusíkatých látek, tak list může být skoro stejný jako na jaře při prvním rašení, ne-li v některých případech větší. Když už musíme za každou cenu hnojit tak doporučuji pouze hnojiva ve složení pouze P a K prvků, bez dusíkatých složek.
Podnebí, různé techniky péče o rostliny mohou přinést různé výsledky i když se budeme starat o stejnou rosltinu. Vím, že tento postup má většina odzkoušený, ale co když né...
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář